Často kladené dotazy k vystavení a platnosti Digitálních COVID certifikátů v ČR

 

Je certifikát i pro děti?

Ano, Digitální COVID certifikáty jsou vydávány i pro děti. Jediným omezením jsou možnosti přihlášení dětí k portálu https://ocko.uzis.cz. Do 15.6.2021 je pro děti s vydaným OP použít existující alternativní metodu přihlášení s využitím telefonního kontaktu zadaného v žádance o test. Od 8.6.2021 byla tato alternativní metoda přihlášení upravena podporuje i děti bez OP a cizince. Cizinci a děti bez OP si budou moci vyzvednout certifikát zadáním data narození, emailového a telefonického kontaktu na webu OČKO. Kontaktní údaje musí sdělit odběrovému místu, či očkovacímu místu, které jej zanese do centrální databáze.

 

Je certifikát i pro cizince?

Ano, Digitální COVID certifikáty jsou vydávány i pro cizince testované nebo očkované v ČR. Jediným omezením jsou možnosti přihlášení cizinců k portálu https://ocko.uzis.cz. Od 8.6.2021 byla alternativní metoda přihlášení s využitím telefonního kontaktu zadaného v žádance o test upravena a podporuje i cizince. Cizinci si budou moci vyzvednout certifikát zadáním data narození, emailového a telefonického kontaktu na webu OČKO. Kontaktní údaje musí sdělit odběrovému místu, či očkovacímu místu, které jej zanese do centrální databáze. 

 

Platí původní vakcinační certifikát vydávaný od ledna?

Platnost původních očkovacích certifikátů v rámci ČR byla do 1.7.2021. Pro použití lokálně v ČR je držitelům původního vakcinačního certifikátu doporučeno stáhnout si jeho novou verzi z https://ocko.uzis.cz (na tomto místě již tedy nebudou k dispozici původní certifikáty, ale certifikáty nové) nebo původní vakcinační certifikát pomocí webové služby ÚZIS konvertovat na nový – po naskenování QR kódu původního certifikátu se zobrazí jedinečné URL, pod kterým bude možné si stáhnout nový certifikát (tedy jedná se o výměnu 1:1) pro jakoukoli osobu, která certifikát vlastní. Jedná se o dočasné řešení bez nutnosti další autentizace.

Platnost starých i nových certifikátů při přeshraničním cestování udávají pravidla jednotlivých států, která lze najít na https://www.mzv.cz/jnp/cz/mapa_cestovatele.html

 

Mohu se nechat očkovat i v cizině a mít zde poté certifikát?

Pokud jste byli očkováni v EU, můžete nejpozději od 1.7. pravděpodobně získat Digitální COVID certifikát země, ve které jste byli očkováni. 

Aktuálně zatím neexistuje možnost vydat český Digitální COVID certifikát pro očkování nebo test provedené v zahraničí. Dle nařízení EU nelze vydat EU Digital COVID Certificate v jiné EU zemi, než bylo očkování/testování provedeno.

 

Jak souvisí platnost certifikátu s časem jeho vystavení?

Platnost certifikátu není určena jeho vydavatelem a s vydáním certifikátu nijak nesouvisí. Certifikáty jsou vystaveny v nejkratším možném čase, avšak čas vystavení nijak nesouvisí s jeho platností, resp. využitím pro přístup ke službám nebo akcím (např. certifikát o očkování první dávkou až po 22 dnech, apod.)

 

Je mi (např.) 70, nemám chytrý mobil ani tiskárnu, zažádat si o certifikát asi nezvládnu. Kam se mohu obrátit o pomoc?

V takovém případě můžete využít jednu z výše uvedených variant získání papírového certifikátu zpětně – aktuálně zejména u praktického lékaře, do budoucna na CzechPoint (pošty, obecní úřady)

 

Kde se mohu kromě certifikátu prokázat také potvrzením o negativním výsledku testu od zaměstnavatele nebo ze školy (pokud si například v zaměstnání dělám samotest)?

Potvrzením o výsledku negativního testu od zaměstnavatele nebo školy se můžete prokázat při vstupu do restaurací a dalších provozoven stravovacích služeb, u skupinových prohlídek v zoologických a botanických zahradách, arboretech, jiných zahradách a parcích, u skupinových prohlídek v muzeích, galeriích, výstavních prostorách, hradech, zámcích, hvězdárnách, planetáriích a u prohlídek dalších historických a kulturních objektů. Potvrzením od zaměstnavatele nebo ze školy se lze prokázat u krátkodobých a rekreačních pobytů. Potvrzením se prokážete i v holičství, kadeřnictví, na pedikúře a manikúře, v soláriích, v kosmetických a masérských salonech nebo u obdobných regeneračních a rekondičních služeb, v tetovacích salonech.

 

Kde mohu využít testování na místě? (nesouvisí s certifikátem)

Testem, který si uděláte přímo na místě, se můžete prokázat při vstupu do restaurací a dalších provozoven stravovacích služeb, při vstupu na koncerty, hudební, divadelní, filmová a umělecká představení, pro vstup do cirkusů, varieté, na sportovní utkání, u skupinových prohlídek v zoologických a botanických zahradách, arboretech, jiných zahradách a parcích, u skupinových prohlídek v muzeích, galeriích, výstavních prostorách, hradech, zámcích, hvězdárnách, planetáriích a u prohlídek dalších historických a kulturních objektů. Testem na místě se lze prokázat u krátkodobých a rekreačních pobytů, v holičství, kadeřnictví, na pedikúře a manikúře, v soláriích, v kosmetických a masérských salonech nebo u obdobných regeneračních a rekondičních služeb, v tetovacích salonech.