Jak se přihlásit pomocí Identity občana

K Očkovacímu portálu občana a aplikaci Tečka se můžete přihlásit také pomocí Identity občana (dříve eidentita.cz, také nazýváno Národní bod, či NIA).

Národní bod pro identifikaci a autentizaci (dále jen Národní bod) slouží jako nástroj pro bezpečné ověření totožnosti uživatelů, při přístupu k online službám veřejné správy ČR jako jsou např. Očkovací portál občana, Daňový portál a řada dalších (kompletní seznam je dostupný zde).

Ověření totožnosti probíhá vždy přes jeden z identifikačních prostředků. Tyto prostředky jsou napojeny na Národní bod a zprostředkovávají je akreditovaní poskytovatelé.

 

Obsah nápovědy:

Jaký identifikační prostředek zvolit? ↓
Jak získat a použít identifikační prostředek? ↓
Často kladené dotazy k Identitě občana a Národnímu bodu ↓

 

 

Jaký identifikační prostředek zvolit?

Pro přístup k online službám Vám bude stačit vybrat jen jeden z dostupných prostředků. Může se ale stát, že vám bude některý vyhovovat více, i přesto že už jiný máte aktivovaný, ať už pro specifické situace, nebo z jiných důvodů které nedokážeme předvídat. Zvažte tedy prosím všechny dostupné možnosti. 

  • Pokud již využíváte ověřování totožnosti pomocí jednoho z dostupných identifikačních prostředků, bude pro vás nejjednodušší použít stejnou metodu i pro další online služby.
  • V případě, že používáte internetové bankovnictví ČS, ČSOB, KB, MONETA nebo Air Bank, máte možnost ověřit svou totožnost přes něj.
  • Máte-li zřízenou datovou schránku, můžete si prostřednictvím webových stránek Mojedatovaschranka.cz založit NIA ID, nebo Mobilní klíč eGovernmentu online.

Jestliže nemůžete využít žádnou z možností výše, budete si muset zařídit zcela nový identifikační prostředek. Zažádat o něj lze online, ale pro jeho aktivaci budete muset navštívit osobně CzechPoint a prokázat se na místě dokladem totožnosti (OP či pas).

  • Pokud máte chytrý telefon, doporučujeme zvolit Mobilní klíč eGovernmentu.
  • Pokud nemáte chytrý telefon, ale máte jiný mobilní telefon, bude pro vás vhodnější NIA ID.

 

 

Jak získat a použít identifikační prostředek?

eObčanka novější typ občanského průkazu, který se vydává od 1.7. 2018 (s aktivovaným čipem)
NIA ID identifikační prostředek založený na použití kombinace uživatelského jména, hesla a jednorázové SMS
Mobilní klíč eGovernmentu identifikační prostředek, umožňující přihlášení pomocí mobilní aplikace
Bankovní identita (BankID) bankovní identita od jedné z bank, které službu poskytují zdarma svým klientům
MojeID od NIC.CZ, zájmového sdružení právnických osob
Čipová karta Starcos (I.CA certifikáty) od společnosti První certifikační autorita a.s.

 

 

Často kladené dotazy k Identitě občana a Národnímu bodu

Nedaří se mi přihlásit pomocí jednorázové SMS, je pro mě NIA vhodná?

S vysokou pravděpodobností ano, pokud máte k dispozici počítač a mobilní telefon. Při výběru metody přihlášení využijte doporučený postup popsaný výše.

 

Je NIA dostupná i pro děti a cizince?

Přihlášení prostřednictvím Národního bodu je založeno na uvedení osoby v ROB – tam jsou uloženy i všechny nezletilé děti a většina cizinců s dlouhodobým nebo trvalým pobytem v ČR. Získání jednotlivých prostředků je ale omezeno na věk 18+ nebo 15+.